2. El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Otomobil alacak olan kişilerin belirledikleri aracı satın almadan önce dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu sayede araç satın alındıktan sonra beklenmedik problemler ile karşı karşıya bırakmayacaktır.

Otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak aracın etrafında sıyrık, çizik, ya da soyulmuş boya izleri olup olmadığı kontrol edilmelidir.

ikinci el araçta dikkat edilmesi gerekenler

İkinci El Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ruhsat Kontrolü

Araç alırken ruhsatta bulunan şase ve motor numaralarının birbiri ile karşılaştırılması gerekir. Bu sayede araç çalıntı mı değil mi anlaşılacaktır. Çalıntı araç kimse için iyi olmayacaktır.

Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Aracın durumunun nasıl olduğunu anlamak için hava koşullarının iyi olduğu bir zamanda test edilmesi faydalı olacaktır.

İpotekli otomobil ve hacizlik otomobil alınmamalıdır. Bu durumu teyit etmek için de gerekli olan devlet dairelerinde aracın araştırılması gerekir.

ikinci el alımlarda dikkat edilecekler

İkinci El Alımlarda Dikkat Edilecekler

Satın alınacak olan otomobilin motoru oldukça önemlidir. Kablo sistemlerinin incelenmesi ve yağ birikintisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Motor kayışları ve direksiyonun reaksiyonları da gözden geçirilmelidir. Ayrıca aracın donanımlarına da bakılmalıdır.

Diğer önemli husus ise lastiklerdir. Lastikler tek tek kontrol edilmeli ve markalarının aynı olup olmadığına bakılmalıdır.

Araç ile test sürüşüne çıkıp debriyaj, gaz ve fren kontrolü yapılmalıdır. Ayrıca motor sesine dikkat edilmeli ve araçtan herhangi farklı bir ses gelip gelmediğinden emin olunmalıdır.

Aracın sicil kaydına da bakılmalı ve plaka için araştırma da yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Telefonun Isınması Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Çözüm, Isınma ve Telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir