Akıllı Telefonu Yarım Şarj Etmek Zararlı Mı?

Akıllı Telefonun Yarım Şarj Edilmesi

Bilindiği üzere mobil iletişim teknolojilerinin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Zaman içerisinde özellikle de son yıllarda yaşanan hızlı gelişmelerin ardından günümüzde hemen herkes tarafından akıllı telefon kullanılıyor.

Birçok konuda olduğu gibi cep telefonların ilk çıktığı günler ile günümüzde kullanılan akıllı telefonların bataryaları arasında da oldukça büyük bir fark bulunmaktadır. Cep telefonlarının ilk çıktığı günlerde üretici firmalar tarafından sürekli olarak cihazların tam olarak şarj edildikten sonra kullanılması ve şarjın bitmeden de şarj edilmemesi tavsiye edilmekteydi. Aksi taktirde cihazların batarya ömürleri olumsuz olarak etkilenmekteydi.

Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan pil teknolojisinde ise yaşanan bu problemlerin tamamen ortadan kaldırıldığı görülüyor. Konunun uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre yarım şarj etmek veya şarjın bitmeden tekrar şarja takılması gibi konularda her hangi bir sakınca bulunmuyor.

Tüm bunlara rağmen bazı akıllı telefon üreticileri resmi internet sitelerinde bataryaların tamamen şarj olduktan sonra kullanılması durumunda batarya ömürlerinin daha uzun olacağı ifade edilmektedir. Güvenlik açısından ise her hangi bir problem olmadığı yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan iPhone Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Akıllı Telefonu Yarım Şarj Etmek Zararlı Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir