AUDİ BM Yapay Zeka

Audi AG Ceo’su olan Stadler, Cenevre’de olan Birleşmiş Milletler kongresinde yapay zeka hakkında bilgilerini söyledi. Sadece otonom sürüş ile ilgili olan yasal konuların değil, yeni teknolojinin kullanılması ile ilgili olan etil sorunların da gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler kongresi, yapay zeka ile küresel sorunları çözmekte oynayacağı rolü tartışmak için dünyanın önde gelen uzmanlarını bir noktada topladı.

Kongrenin İyilik İçin Yapay Zeka (All For Good) konusunda olan panelinde konuşan Stadler, insanlık faydasına yapay zekanın kullanılmasını dile getirdi.

audi BM

Audi BM

Stadler’in Açıklaması

Otonom sürüş, insan hayatı için oldukça önemli derecede kolaylaştırma fırsatına sahip. Ancak bu beklentilerde fazla aşırıya kaçınılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

Stadler, “ Bir trafik kazasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, sürücüsüz otomobilden karar almasını bekliyoruz. Fakat böyle bir ikilemi ne insan ne de bir makine çözebilir ” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Stadler, “ Otomotiv endüstrisi, pilotlu ve otonom sürüşle ilgili etik ve yasal soruları tek başına yanıtlayamaz. Bunun için bilim, iş dünyası, siyasetçiler ve toplumun birlikte çalışması gerekiyor” diye de ifadelerini kullanarak belirtti.

audi BM Yapay Zeka

Audi BM Yapay Zeka

Kaçınılmaz Tehlikeye Otomobilin Tepkisi

Yapay zeka, endüstri ve bilim uzmanları aracılığı ile otonom ve pilotlu sürüş için kilit noktada olan bir teknoloji olarak kabul ediliyor. Ancak olası bir kazada ve otonom sürüş esnasında tehlike ile karşılaşan otomobilin ne tepki vereceği hala belirginliğe kavuşmuş değil.

 

Bir önceki yazımız olan Telefonun Isınması Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Çözüm, Isınma ve Telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir