Bataryasız Laptop Kullanmak Zararlı Mı?

İş yaşamı ve sosyal hayat içerisinde sürekli olarak kullanılmakta olan dizüstü bilgisayarlar hayatın her alanında vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Akıllı telefon modellerinde olduğu gibi dizüstü bilgisayar ürünlerinde de şarj ömürlerinin yetersiz kalma problemi her geçen gün büyük bir sorun haline gelmeye devam ediyor. Özellikle yeni laptop sahiplerinin bataryalarının şarj ömürlerini yıpratmamak adına bataryalarını çıkarıp direk olarak şarj aletine bağlı olarak kullandıkları görülüyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda laptopların bataryasız ve sürekli şarj aletine bağlı olarak kullanılmasında teknik açıdan her hangi büyük bir zararın bulunmadığı belirtiliyor. Zararı olmadığı ifade edilse de üreticiler tarafından yayınlanan kitapçıklarda ise cihazların elektriksel aksamında her hangi bir sorun yaşanmaması için bataryaların çıkarılmaması konusunda uyarılar yer alıyor.

Bataryaların şarj ömürlerinin uzun bir süre boyunca efektif olarak kullanılabilmesi için sürekli olarak bilgisayarların şarj aletlerine bağlı kalmamaları konusunda uyarılar yapılıyor. Tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi bataryaların tamamen dolduktan sonra cihazların kullanılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dizüstü Bilgisayarlarda Ses Kalitesi Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bataryasız Laptop Kullanmak Zararlı Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir