DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? DNS Değiştirmek Suç mu?

DNS

Birçok kullanıcı DNS ayarlarını değiştirerek mahkemelerce erişimin yasaklandığı sitelere girmek istiyor.

Bu siteler arasında bazı yararlı sitelerinde arada gittiğini biliyoruz. Bir dönemler Facebook, Youtube, Twitter gibi sitelerin kapatılması sonucu Türkiye üzerinden bağlanan çoğu kişi dns ayarlarını değiştirerek bu işlemi gerçekleştiriyordu.

Dikkat!

DNS ayarlarını değiştirmek oldukça basit bir işlem ancak gireceğiniz sitelere dikkat edin takip ağına takıldığınız anda cezai işlem uygulanabilir. Özellikle yabancı ülkelerde yapılan tespitlerde farklı sitelere girenlere ağır cezalar veriliyor. İp adresiniz sabit olduğundan hangi siteye hangi saatte ve nerden girdiğinizi bulabilirler. Tabi şuan ülkemizde bu kapsamda bi çalışma yapılabilmesi söz konusu değil ana bazı tarz siteler takipte.

DNS Değiştirmek Suç mu?

BTK’nın yaptığı açıklamalarda dns değiştirmenin aslında suç olduğu ama suç olarak kabul etmeyeceklerini belirttiler.  Yani DNS değiştirmede herhangi bir illegal durum yok.

DNS değiştirmek için yapmanız gerekenler.

İlk olarak Denetim Masasına Giriş yapıyoruz Ağ ve internet seçeneğine tıklıyoruz.

windows1

Daha sonra açılan sayfada Ağ ve Paylaşım merkezine tıklayıp devam ediyoruz.

windows2

Açılan sayfada bağlantılar kısmına tıklıyoruz.

windows3

Aşağıda gördüğünz resimdeki kutucuk açılınca özelliklere tıklayıp devam ediyoruz.

windows5

Açılan sayfada aşağı inip İnternet Protocol Version (TCP/IPv4)’i bulup çift tıklıyoruz veya üzerine tıklayıp özellikler diyoruz.

windows4

Yan tarafta açılacak olan kutuda Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyip kutucuğa google’nin en güncel olan DNS’ni giriyoruz.  8.8.8.8 ve 8.8.4.4 veya en çok yaygın olarak bilinen 4.4.2.2 alt kısma 4.4.4.1 olarak değiştiriyoruz ve tamam diyoruz.

xp-dns-degistirme (1)

 

Bir önceki yazımız olan Android 7'nin Yeni Adı Android Nougat başlıklı makalemizde Android Nougat ve en iyi telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? DNS Değiştirmek Suç mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir