Ferrari 70. Yıl

Enzo Ferrari, 1947 tarihinde ilk otomobili olan 125 S’i kendi adı ile yola çıkardı. Test sürüşü sokaklarda yapıldı ve bu sayede modern olan Ferrari dönemi başladı.

Savaş döneminin olduğu zamanda üretim için kurulan firma, kısa bir zaman içerisinde uluslararası bir şana sahip oldu ve özel yarış arabalarını üretti. “Maden in Italy” adı altında araçlar üreten sayılı şirketlerden biri haline geldi.

Kuruluşunun 70. yılı olmasından dolayı, Ferrari şirketi bunu kutlamak istedi ve ilk kuruluş tarihini anlatan bir video yayınladı. Videoda 12 silindirli olan 125 S modeli o dönemde olduğu gibi gösterildi. Şirket 70. Yıla özel model üretti.

ferrari 70 yaşında

Ferrari 70 Yaşında

İlk Ferrari 125 S

12 silindir motor ile ilk Ferrari olan 125 S üretilmişti. 1947 yılında henüz gövdesi olmayan model, çelik bir şasi görüntündeydi. Üretildiğinden iki ay sonra 11 Mayıs 1947’de gövde gösterisi yapmak için piste çıkarıldı.

1947 yılında bu araç ile 6 adet zafere imza atıldı.

ferrari modelleri

Ferrari Modelleri

Ferrari 70. Yıla Özel Model

Şirketin kuruluşunun 70. Yılı olduğu için, şirket LaFerrari Aperta adı altında sınırlı sayıda araç üretimi yaptı.

Spor modelinde olan araç üstü açık bir şekilde üretildi. Hibrit sistemi de araca dahil edildi. Toplamda 963 HP güce sahip olan motoru, 6.262 cc hacmi olan 800 HP’lik V12 güce ve 120 KW’lık elektromotora sahip.

 

Bir önceki yazımız olan Telefonun Isınması Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Çözüm, Isınma ve Telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir