Hız Koridoru Uygulama

Otoyollarda hız kurallarını uymayan kişiler artık kurallara uymak zorunda kalacaklar. 120 km hız limitini aşan her sürücü, ilerlediği hız oranında trafik cezası alacak. Hız limiti 120 km’nin ne kadar üzerinde olursa ceza da o kadar artacak.

trafikte hız koridoru

Trafikte Hız Koridoru

Ortalama Hız Uygulama

Daha önceleri Türkiye’de sadece şehir içlerinde denetlenmekte olan ortalama hız uygulaması artık bütün çevre yollarında da denetime girecek. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılmış olan protokol ile HGS/OGS noktalarında, otomobillerin otoyola girmiş ve çıkmış olduğu süre farkına bakılacaktır.

Otoyolun kaç kilometre olduğu belirlenerek, 120 km hız ile belirlenen otoyolunun ne kadar süre içerisinde tamamlanacağı belirlenecek. Eğer sürücü belirlenen sürenin altında otoyolu tamamlar ise ceza alacak.

hız koridoru

Hız Koridoru

Giriş-Çıkış Süresi

Niğde Emniyet Müdürü olan Ali Kemal Kurt, Niğde Güney gişelerinden otoyola girmiş olan bir aracın Pozantı gişelerinden 50 dakikada çıkması gerektiğini ifade ederek, “Eğer 48 dakikada turnikeden çıkarsa sistem o plakaya otomatik olarak ceza işlemi yapacak” diye de belirtti.

Ali Kemal Kurt bir açıklamasında ise hız koridoru uygulaması 1 Temmuz’dan itibaren otoyolda başlayacak diye belirtti.

Hız Sınırı Aşmanın Cezası

Otoyolda belirlenmiş olan hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşan kişiler 427 TL trafik cezası ödeyecek. Hız sınırını yüzde 30’dan fazla aşan sürücü erken ödeme indiriminden yararlanarak 320.25 TL ödeyecek.

Bir önceki yazımız olan Telefonun Isınması Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde Çözüm, Isınma ve Telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir