İkinci El Akıllı Telefon Almak Mantıklı Mı?

İkinci El Telefon

Tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi ikinci el akıllı telefon alımlarında da son derece dikkatli olunması gerekiyor. Günümüzde kötü amaçlı satıcıların büyük bir hızla artış göstermesinden dolayı birçok kişinin mağdur olduğu biliniyor. Mağdurlar arasına girmek istemeyenlerin ilk olarak uzman tavsiyelerine kulak vermeleri gerekiyor.

Günümüzde ikinci el akıllı telefon satışları genel olarak internet üzerinden yapılsa da uzmanlar bu tarz bir alışverişi tavsiye etmiyor. Satın alınacak olan cihazın ikinci el olmasından dolayı mutlaka gözle görülmesi ve incelenmesi gerekiyor.

İnternet üzerinden satın alınması durumunda ise satıcının güvenilir olduğundan emin olunmalı ve cihaz gelmeden, incelenmeden her hangi bir ödeme yapılmamalıdır. Piyasada birçok mağazada ikinci el cep telefonu satışlarının gerçekleştirildiği de unutulmamalıdır. İlerleyen dönemlerde problem yaşanmaması için cihazın üzerinde yer alan IMEI numarasının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden sorgulama yapılmalıdır.

Tüm bunların haricinde mutlaka telefonun faturası da cihazla birlikte alınmalıdır. Donanım ve yazılım durumunun kontrol edilmesi de en az diğer konular kadar büyük bir önem taşıyor. Gerekli kontrollerin sağlanması ve her hangi bir problem bulunmaması durumunda ikinci el akıllı telefon satın alma konusunda her hangi bir sorun bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan LG V20 Modelinde İkinci Ekran Ne İşe Yarıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir