İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

Uzun yıllardan beri sürekli olarak ülkemizde internetin yavaşlığından şikayet edilmektedir. Son zamanlarda yapılan yatırımlarla özellikle fiber internete geçişin hızlanmasıyla birlikte gözle görülür derecede hızlanmaların yaşandığını da ifade etmek yanlış olmayacaktır. Dünya genelinde gelişmiş ülkelere bakıldığında internet hızımız henüz yeterli olmasa da önümüzdeki yıllarda yeterli seviyeye çıkarılacağı tahmin edilmektedir.

Özellikle internetin hızı video izlerken, program veya oyun yüklerken büyük bir önem taşımaktadır. İnternet hızını ölçerek internetin hızlı olduğu zamanlarda çok daha kısa bir süre içerisinde indirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İnternet hızı ölçümüne başlamadan önce mutlaka internet üzerinden yapılan işlemlere son verilmeli ve tüm internet sekmeleri kapatılmalıdır. Ayrıca internete kablolu olarak sonra ve kablosuz olarak her hangi bir cihazın internete bağlı olmadığından emin olduktan sonra ölçüm yapmak daha kesin bir sonuç verecektir. Speedtest internet sitesi bu konuda en güvenilir platformdur. İnternet sitesine girerek oldukça kolay bir şekilde testinizi başlatabilir ve kısa bir süre içerisinde de testin sonuçlarını alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Chrome Gizli Sekmesi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir