Laptop Kasıyor Ne Yapmalıyım? İşte Çözüm

qq

Donma sorunu günümüzde teknolojik aletlerde olduğu gibi laptoplarda da sıklıkla görülmektedir. Genel olarak bu soruna tam net bir cevap verilmez ancak 2 farklı şekilde incelenirse kesin çözüme varılabilir.

qqq

Donanımsal Sorunlar

Bilgisayar kullanıcıları genelde bilgisayarlarının yavaşlama sebebi olarak Ram’in az olduğundan kaynaklandığını sanar ancak farklı sebeblerden de olabilir. Donanımsal olarak raminde etkisi vardır ancak en çok sorun çıkartan ve donmaya sebeb olan donanım harddisktir.

İlk aldığınız günki performansı veremeyen bilgisayarınızın sorunu harddiskte olabilir. Çünki harddisk içerisinde bulunan mekanik okuma sistemi geçen her yıl biraz daha eskir ve artık işlev görmekte zorlandığından donma, kasılma problemleri yaşatır.

qqqq

Programsal Sorunlar

Yeni bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan biri de programsal sıkıntılardı. İlk gün aldığınız anda bile bilgisayarını eğer yavaş işlev görüyorsa sizde programsal sorunlar vardır.

İlk olarak yapmanız gereken işlem bilgisayarınızın açılışını yavaşlatan ve bütün programları kasan antivirüs programını devre dışı bırakmak olacak. Eğer buna rağmen bilgisayarınız yavaşsa yüklü olan windows sürümünün değiştirilmesi gerekmektedir.

Ancak bilgisayarınız eskiyse bu işlemler yüklenen programlardan dolayıda yaşanabilir. Ram’e aşırı yüklenmeden bilgisayarınız kaldırmaz ve ya otomatik mavi ekran hatası verir yada kendiliğinden reset atar.

Bir önceki yazımız olan Sony PlayStation 4 Pro Tanıtıma Sunuldu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Laptop Kasıyor Ne Yapmalıyım? İşte Çözüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir