Uçaklarda Bilgisayar Kullanmak Yasak Mı?

Bilindiği üzere dünya genelinde geçerli olan havacılık kuralları kapsamında uçak yolculuklarında telefonların kullanılması tamamen yasaktır. Uçak modunda kullanıma ise sadece düz uçuş süresince izin verilmektedir.

Günümüzün en teknolojik ve en komplike ulaşım aracı olan uçaklarda birçok farklı sistem bulunmakta ve sistemlerin her hangi bir dış etkenden etkilenmemesi açısından telefonların kullanılmaması büyük bir önem taşıyor. Uzmanlar tarafından ise kısa bir süre içerisinde telefonların da kullanımına izin verilebileceği ifade ediliyor.

Bilgisayar kullanımı da cep telefonu kurallarıyla büyük bir benzerlik gösteriyor. Bilgisayarların iniş ve kalkışlarda tamamen kapalı olması gerekmekte olup düz uçuş boyunca ise kullanılmasında her hangi bir problem bulunmamaktadır. Uçak yolculuklarında en kritik süreçler iniş ve kalkışta yaşanmasından dolayı izin verilmemektedir.

Gelişen teknolojiler ile birlikte yolcular tarafından hem bilgisayar hem de telefonların tüm uçuş boyunca serbest olması istenmekte ve üretici firmalar tarafından da konu ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Havacılık sektöründe hataya yer olmamasından dolayı sürecin beklenilenden daha uzun sürebileceğinin de altı çiziliyor.

Bir önceki yazımız olan PowerPoint'te Video Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Uçaklarda Bilgisayar Kullanmak Yasak Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir